Povrchová úprava kovů

Cínování a zinkování povrchů


Cínování povrchů

Cínování povrchů zlepšuje jejích životnost, vzhled a elektrickou vodivost. Cínování má široké použití při chránění železných i neželezných kovových povrchů. Elektrolytické cínování je v dnešní době nejvíce využívané průmyslově, je výhodné především pro elektronický průmysl (pro zvýšení vodivosti a pájitelnosti povrchů). Výhodou cínovaných povrchů je jejich houževnatost, tato umožňuje tvarování pocínovaných dílů bez poškození jejich povrchu. Nanesená vrstva cínu není toxická a je korozi odolná a proto se hojně využívá také v potravinářském průmyslu (potravinové nádoby, obaly, přepravníky, atd.). Dále ve strojírenském průmyslu cínování slouží jako nízko nákladová povrchová úprava s prvotní odolností proti korozi a součástky jsou vzhledově dekorativní. Vrstva cínu vzniklá elektrolytickým cínováním je v tloušťce od 5 - 50 μm.

Materiály, které se nejčastěji cínujeme je ocel, mosaz a měď.

Klasické cínování historických drobnějších kovářských výrobků a starých zámků se v dnešní době používá nejvíce při restaurování těchto předmětů.

G. Semerák, K. Bohmann v publikaci Umělecké kovářství a zámečnictví. PRAHA 1977/SNTL na str. 222 píše

„Při výrobě starých zámků, různých kování na vrata a brány je třeba některé části pocínovat. Tato povrchová úprava musí být velmi trvanlivá, a nelze teda používat cínování v lázni. Cínovaný předmět dobře očistíme a vložíme na 24 hodin do lázně kyseliny solné (ostré). Potom předmět vyjmeme a opláchneme tzv., letovací vodou. Je to kyselina solná převařená se zinkem. Takto připravený předmět uchopíme do kleští (nejlépe v místě, které nebude viditelné) a ponoříme do roztaveného cínu. Zde ho přidržíme tak dlouho, než se předmět zahřeje na teplotu, při níž cín přilne na kov, opět vyjmeme a pohybem lehce ostříkneme. Výrobek musíme okamžitě prohlédnout, a kde by se tvořila kapička nebo povrch byl nerovnoměrný, rozetřeme cín klůckem. Cínování je jednoduchý způsob, ale vyžaduje zkušenost, má-li se dosáhnout pěkného povrchu.“ [13]

Využití vlastností cínování povrchů:

  • Ochrana kovu proti korozi především v interiérech
  • Možnost následného tvarování pocínovaných předmětů
  • Pocínované povrchy lze pájet s jinak nepájitelnými kovy
  • Zlepšuje se vodivost pocínovaných předmětů
  • Cínovaný povrch je netoxický, vhodný pro potravinářství
  • Estetický a dekorativní vzhled
  • Matný nebo lesklý povrch dle požadavků uživatele

 

Ztuhlá kapka cínu

Ztuhlá kapka cínu

Elektrolytické cínování

Elektrolytické cínování

POKRAČOVAT V KURZU